projektunijny-regulamin.pdf

Harmonogram działań w projekcie

harmonogram.pdf

erasmusteamduties2.pdf

UCZESTNICY-PARTNERZY PROJEKTU

1.     Polska : Szkoła podstawowa nr 1 im.płk. K. Iranka Osmeckiego w Zespole Szkół w Pstrągowej

2.     Słowacja : Peter Pazmany Gimnazium, Nove Zamky

3.     Rumunia: Samson Bodnarescu Gimnazium, Galanesti

4.     Grecja: Primary School of Kouloura, Kouloura

5.     Hiszpania: Colegio Santo Angel de la Guarda, Madryt 

O CZYM JEST PROJEKT ,,MONEY MATTERS’’

 

 


31.05.2019
DZIEŃ EUROPEJSKI- dzień projektu MONEY MATTERS


Projekt MONEY MATTERS, program ERASMUS+, 1-5 kwietnia 2019r.

 Tym razem celem naszej wizyty była szkoła partnerska - Scoala Gimnaziala Samson Bodnarescu- w Galanesti , region Bukowina w Rumunii. Nasza podróż ( 4 uczniów z 2 opiekunów) rozpoczęła się w nocy z 30/31 marca , ponieważ musieliśmy dotrzeć na lotnisko w Warszawie, żeby ,,złapać’’ poranny lot do...no właśnie :-), tu muszę coś wyjaśnić dla wytrawnych znawców map, geografii itp. Logika nakazuje podróżować jak najkrótszą trasa , ale w przypadku podróży samolotem ogromną rolę odgrywa cena biletu. Dlatego polecieliśmy z Warszawy do Bergamo ( koło Mediolanu), we Włoszech, mieliśmy parę godzin na zjedzenie śniadania i rzut okiem z podnóża stoku na piękne stare miasto https://zyciewpodrozy.pl/bergamo/. Wróciliśmy na lotnisko i polecieliśmy do miejscowości Suczawa w Rumunii, skąd już tylko godzina jazdy autobusem dzieliła nas od celu. W rezultacie w podróży do Rumunii spędziliśmy 22 godziny. Dwukrotnie doświadczyliśmy zmiany czasu tego dnia; najpierw w nocy wskazówki zegarów przesunęły się z 2 na 3, a następnie w Rumunii kolejny raz wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu. 

Nasz program na 5 dni pobytu przygotowany przez gospodarzy był bardzo bogaty. Dzień pierwszy spędziliśmy w centrum kulturalnym w Galanesti oraz w szkole, poznając kulturę regionu i kraju, jego tradycje, sztukę. Uczniowie wzięli udział w zajęciach, których tematem była m.in. waluta euro. Posadziliśmy swoje drzewo-dęba-koło szkoły.

Kolejne dni to wyjazdy do bardzo interesujących miejsc w tym przepięknych tzw. malowanych klasztorów-monasterów w miejscowości Putna i Sucevica ( Painted churches of Moldavia), fortecy i skansenu w Suczawie, zwiedziliśmy, usytuowane ,,in the middle of nowhere’’ przebogate w eksponaty muzeum pisanek w ,,Egg Museum Vama-Bucovina’’. Wzięliśmy udział w wykładzie na temat tworzenia banknotów i monet w Banku Narodowym Rumunii w stolicy regionu w Suczawie oraz zajęciach w planetarium i obserwatorium astronomicznym na Uniwersytecie Suczawa. 

Jest takie powiedzenie, zawsze aktualne, które mówi, że podróże kształcą, bo dla naszych uczniów wiele rzeczy było zupełnie nowych. Pierwszy raz na lotnisku, ogromne wrażenia związane z przejściem przez tzw. SECURITY (kontrola bezpieczeństwa), lot samolotem, tłumy ludzi mówiących w różnych językach na lotniskach itd. Zamieszkanie u rodzin uczniów z rumuńskiej szkoły, oderwanie od rodziny przez tydzień. No i konieczność posługiwania się językiem angielskim przez większość czasu.

Nasi uczniowie celująco zdali egzamin podróżny, nawet jeśli chwilami nie było łatwo.


Otwarty dzień projektu MONEY MATTERS