WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Aby zobaczyć fascynujące miejsca często nie trzeba wybierać się w dalekie podróże. Często są one bardzo blisko nas. Dlatego też 17 kwietnia uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie. Zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, prawdziwą architektoniczną perłę województwa podkarpackiego.

Podziwialiśmy wspaniałe pałacowe wnętrza mieszkalne, urzekające przepięknymi podłogami, kaflowymi piecami, ogromnymi lustrami, kryształowymi żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami.  Ze ścian spoglądały na nas portrety dawnych mieszkańców – właścicieli pałacu. Mogliśmy pospacerować malowniczymi alejkami parku urządzonego w stylu angielskim, który otacza zespół pałacowy. W Stajni i Wozowni oglądaliśmy kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych oraz kolekcję trofeów  – zwierząt przywiezionych  z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu. Niesamowitym, zachwycającym miejscem była Storczykarnia – miejsce z egzotycznymi roślinami. Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty w pałacowej Oranżerii. Część dzieci uczestniczyła w warsztatach „Suche ogrody”.  Dzieci dowiedziały się czym są suche ogrody, poznały najstarsze z nich oraz tradycje ich powstawania. Podczas warsztatów, każdy mógł stworzyć własny magiczny suchy ogród. Druga grupa uczestniczyła w warsztatach „Kucharz doskonały”. Były to zajęcia poświęcone historii zamkowych kuchni, temu co i jak gotowano, jak przyprawiano i gdzie przyprawy chowano.

Wycieczki, takie jak ta do Łańcuta, to „żywa lekcja historii”. Poznajemy swoje i swoje chwalimy. Nie zaniedbujemy tego, co blisko.

Podobne wpisy