ZAJĘCIA OTWARTE

Za nami 2 dni otwartych zajęć prowadzonych w kulturze myślenia krytycznego przeprowadzonych przez 6 nauczycielek zespołu wdrożeniowego, które pokazały jak pracujemy w MK  na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej, j.polskiego, j.angielskiego, matematyki i fizyki. Dobrymi praktykami trzeba się po prostu dzielić, poza tym odczarowujemy mity ,że się nie da, że to nie zadziała, że to tylko zabawa itp…

Bezcenne jest obserwowanie pracy dzieci,  ich myślenia,  umiejętności pracy w grupie, współpracy, obserwowanie zmiany jaka następuje w klasie, która pracuje w oparciu o MK regularnie, zmiana w podejściu nauczyciela, zobaczenie nauczyciela -moderatora .
Po półtora roku szkoły w MK, mimo różnych sytuacji, widzimy głęboki sens tego co robimy; p nie robimy rewolucji, zmiany dokonują się stopniowo ( choć czasem nie jest łatwo), a efekty naszej pracy będą w pełni widoczne za parę lat, kiedy dzieci/uczniowie pójdą dalej swoją drogą. I wiemy, że sobie poradzą, bo wyjdą ze szkoły z kompetencjami przyszłości.

Krytyczne Myślenie to obok Komunikacji, Kreatywności i Kooperacji jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku, kompetencji niezbędnych w przyszłym życiu zawodowym naszych absolwentów, kompetencji niezbędnej w codziennym życiu. W edukacji ważne jest patrzenie perspektywiczne, przygotowanie dzisiejszego ucznia, młodego człowieka do życia w przyszłości, której nie znamy. Wyposażając uczniów w kompetencje, w tym także kształtując postawy krytycznego myślenia dajemy im lepszy start w dorosłe życie, bo jedyną pewną rzeczą jak ich i nas czeka jest ciągła zmiana.