Uroczystości 80-lecia Pacyfikacji Wsi Pstrągowa

Jeszcze brzmią w naszych uszach słowa Apelu Pamięci: „Cześć i chwała bohaterom!”…

Jesteśmy jako Zespół Szkół w Pstrągowej dumni, że byliśmy głównymi organizatorami Obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Pstrągowej wraz z Wójtem Gminy Czudec Andrzej Ślipski.

To było duże wyzwanie, ogrom pracy dla naszej szkoły, która podjęła się zadania – godnego uczczenia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 12.06.1943 r. w Pstrągowej. To z myślą o naszych uczniach, długo wcześniej, prowadziliśmy działania wychowawcze, by przekazać pamięć o przeszłości Naszej Małej Ojczyzny, wskazać na potrzebę trwania przy wartościach i zachowania własnej tożsamości we współczesnym świecie.

Te działania to: udział w Ogólnopolskim konkursie na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”, udział w posiedzeniu Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Rzeszowie, praca nauczycieli szkoły nad czwartym wydaniem książki „Pstrągowa Nasza Mała Ojczyzna” B. Pilarz, B. Stec, M. Złotka, spotkanie z przedstawicielami rodzin pomordowanych, gazetki informacyjne, twórczość plastyczna i poetycka uczniów, przygotowywanie części artystycznej „Dla Ojczyzny…” itp.

Nasza szkoła współpracowała z innymi instytucjami i organizacjami (Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Kultury w Czudcu, Parafia pw. Św. Józefa Robotnika w Pstrągowej, OSP KSRG Pstrągowa, KGW w Pstrągowej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 21 Batalion Logistyczny z Rzeszowa), ale wzięła na swoje barki ciężar przygotowań tego religijno-patriotycznego wydarzenia.

Prace przygotowawcze trwały kilka miesięcy, ale warto było się trudzić, bo przebieg uroczystości dopracowany był w szczegółach.

Koordynatorem działań była dyrektor szkoły p. Edyta Rybka i razem z nią w przygotowanie uroczystości szczególnie włączyli się: p. Marian Złotek p. Jerzy Pilarz, p.Maria Środoń p. Barbara Pilarz, p. Marta Ryś i p. Marta Czarnik oraz wielu innych pracowników szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania za uświetnienie tej uroczystości swoją obecnością dostojnym gościom: władzom wojewódzkim, powiatowym i gminnym, pocztom sztandarowym, służbom mundurowym, Chórowi Cantamus z Pstrągowej. Wyrazy wdzięczności kierujemy do uczniów naszej szkoły, którzy godnie reprezentowali naszą szkolną społeczność w poczcie sztandarowym oraz szkolnym artystom z klasy 4, 5 i 6 za przedstawienie pięknego programu artystycznego „Dla Ojczyzny”.

Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów uznania i gratulacji. Wzruszające były rozmowy ze świadkami tragicznych wydarzeń, którzy byli wówczas dziećmi, a teraz mieli okazję uczestniczyć w tych uroczystościach i dokonać wpisu w naszej Złotej Księdze.

To były naprawdę podniosłe chwile, które mamy nadzieję zapiszą się w pamięci naszych uczniów, tak jak również słowa Pani dyrektor z końcowej części przemówienia: „Drodzy Uczniowie, to Wy macie moc zmieniać świat na lepsze! Bądźcie świadomi historii i uczyńcie wszystko, co w Waszej mocy, aby zapobiec wszelkiemu okrucieństwu!”

Zdjęcia wykonał Adrian Leśniak:

Zdjęcia cz.I

Zdjęcia cz.II

Zdjęcia cz.III

Zdjęcia cz. IV

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *