DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY – PŁK. KAZIMIERZA IRANKA OSMECKIEGO świętowaliśmy w Zespół Szkół w Pstrągowej 3 października.

Zaszczycili nas swoją obecnością Goście – Reprezentanci Kadry kierowniczej i Strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Strzyżowie oraz Starszy Bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Pstrągowej – P. Anna Banaś.

Pięknie odśpiewany nasz Hymn Narodowy już wprowadził  podniosły nastrój.

W przemówieniu Pani Dyrektor Edyta Englot-Rybka wyjaśniła, że obecność Strzelców nie jest przypadkowa, bo Płk K. Iranek Osmecki też zapisał się do Związku Strzeleckiego jako uczeń II Gimnazjum w Rzeszowie i miał na swoim koncie sukcesy w tej dziedzinie – zajął II miejsce, wśród wszystkich gimnazjalistów cesarstwa, w zawodach strzeleckich w Wiedniu w roku 1914.

Zwróciła też uwagę na rolę Pułkownika, wielkiego patrioty, człowieka honoru – w wychowaniu do wartości w naszej szkole, podkreślając odwagę, którą wyróżniał się nasz Bohater, a którą warto kierować się na co dzień w sprawach większych i małych.

Pamięć Bohatera została uczczona minutą ciszy i złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową.

W przygotowanie tego święta zaangażowali się wszyscy uczniowie kl. VIII. W ciekawy sposób przybliżyli oni sylwetkę Patrona poprzez prezentację multimedialną  i scenkę – „Nigdy nieprzeprowadzony wywiad z Patronem Szkoły – Płk. K. Irankiem Osmeckim”.  Nie zabrakło patriotycznej muzyki, która była uzupełnieniem wystąpień uczniów.

Na pamiątkę tego święta rozdane zostały klasom zdjęcia z Patronem do wykorzystania na lekcjach z wychowawcą.

W II części uroczystości pięknie, w mundurach, prezentowali się Goście – Kadra kierownicza – Państwo Marzena i Jacek Łąccy oraz Strzelcy – Uczniowie: Zespół Szkół w Czudcu  (Bartosz Bieńko) i Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie ( Karolina Ruszała).

Opowiedzieli o swoim Patronie- Józefie Piłsudskim oraz o formach działalności Strzelców. Dzięki przygotowanej prezentacji, wszyscy mogli zobaczyć jak członkowie organizacji rozwijają na co dzień sprawność fizyczną, budują przyjazną atmosferę, pielęgnują wartości, odbywają szkolenia itp.

Uczniowie z powagą i wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści Gości i chętnie zadawali pytania.

To Święto, to doskonała okazja, by po raz kolejny przyjrzeć się swojemu Patronowi, promować Jego Osobę i  dokonania, a przede wszystkim budować patriotyzm wśród Uczniów!

Słowa podziękowania jeszcze raz kierujemy do uczniów kl. 8 i Strzelców, dzięki którym to wyjątkowe wydarzenie, z pewnością, zapisało się w pamięci  uczniów naszej szkoły.